2015. augusztus 29., szombat

Hasznos kis ötletek african flower motívumokkal



Azt hiszem, már többször írtam, mennyire kedvelem az african flower mintát. Nem csak a végtelen variációs lehetősége miatt, hanem azért is, mert szép.  Ebben a bejegyzésben néhány egyszerű és gyors ötletet mutatok be azok közül, amiket mostanában készítettem ennek a mintának a felhasználásával. 



Napszemüvegtok gyöngyökkel "fűszerezve"




Készítettem olyan napszemüvegtokot is, amely teljes egészében afrikai virág-hatszögekből állt, de sajnos már elveszett. Ezért ezen a nyáron újítottam egy kicsit: a napszemüveghez kaptam tokot is, amikor vettem, így ezt díszítettem tovább. Amint látjátok, egyszerűen rávarrtam egy african flower hatszöget, kivételesen a virág szirmaira és közepére is varrtam gyöngyöket, majd körülötte levelekre és indára emlékeztető formában varrtam fel a többi gyöngyöt. 




"Mobil" tűpárna



A horgolótáskámban mindig van cérnagombolyag és  néhány tű végszükség esetére. Csakhogy néha kiestek, néha megszúrtak, hiszen csak bele voltak szúrva a táska belső oldalába. Eszembe jutott, hogy egy tűpárna jó szolgálatot tenne, főleg, ha zárható lenne a teteje, ezzel megoldódna ez a kis kellemetlenség. Nyilván nem én találtam fel a spanyol viaszt ezzel, mégis saját ötlet volt: alul-felül egy-egy afrikai virág hatszög, közöttük 2-2 sor narancs, zöld és fehér (ezekkel lekerekítettem a szögletességet), belül kibéleltem, megtöltöttem az alsó részét vattával, szaténnal fedtem be, végül alulra gombot varrtam és gomblyukat horgoltam felülre. Így a tűket lezárva tárolhatom, ha pedig varrok útközben, a tűpárna tetejébe szúrhatom.


















Kulcstartó - egy kicsit másképpen



A világhálón barangolva sok horgolt kulcstartót láttam már, de az enyémhez hasonlóan funkcionálót még nem. Azért így készítettem el, hogy a kulcsok ne sértsék fel a táskáim finom szatén bélését. Összehorgoltam két afrikai virág hatszöget, de a felső csúcson kihagytam 3-4 szemet (itt bújik át a kulcstartó karikája), valamint az alsó két szomszédos oldalt sem horgoltam össze (itt bújik ki a kulcs illetve ide lehet visszatenni). Kibéleltem szaténselyemmel, majd a kulcstartó karikámra tettem még egy rövid láncot, ezt átfűztem a kulcstartó fenti kis nyílásán, majd a kívül eső végére még egy karikát tettem, hogy ne engedje visszacsúszni. Ha használom a kulcsokat, előhúzom a rejtekhelyükből, ha pedig a táskámba teszem, visszaköltöztetem őket. 


2015. augusztus 18., kedd

African-flower mintás táska



Nagyon kedvelem ezt az egyszerű, de látványos mintát. A fonal minőségétől és színétől függően a variációs lehetőségek szinte kiaknázhatatlanok, és még ehhez jön hozzá az african flower hatszögek összeillesztésének sokféle lehetősége. Egy ilyen egység kb. 15-20 perc alatt elkészíthető. A fonal vastagságától és a horgolótű méretétől függően a hatszögek mérete is nagymértékben változtatható. 
Általában, ha nekiállok african flower mintás táskát készíteni, nem tudom megállni, hogy ne horgoljak hozzá kiegészítőket is: pénztárcát, kulcstartót, táskarendező nesszeszert, napszemüvegtokot - ez csak néhány ötlet a számtalan felhasználási lehetőségből. A végeredmény mindig nagyon látványos, sok bókot és elismerő pillantást lehet bezsebelni vele :-) Az alapegység elkészítése pedig nem igényel komolyabb horgolási tapasztalatot, kezdőknek is bátran ajánlom. 




Alapanyagok, eszközök:



  • bordó és fehér pamut fonal
  • 5-ös méretű horgolótű
  • bélésanyag (az én esetemben bordó selyemszatén)
  • hozzá illő cipzár és rugalmas cérna
  • fa táskafül (2 db)
  • varrógép, olló, tű
  • a pénztárcához, nesszeszerhez zár







Rövidítések:



  • lsz: láncszem
  • hp: hamispálca (beszúrunk, majd egyszerre húzzuk át a fonalat mindkét szemen)
  • fp: félpálca (ráhajtunk, beszúrunk, majd egyszerre húzzuk át a fonalat mindhárom szemen)
  • erp: egyráhajtásos pálca
  • ism.: ismétlés
  • **: a két csillag közötti részt ismételjük



Elkészítés:


I. Az alapegység: African flower-hatszög


Ebből 15 db szükséges ehhez a formájú táskához (4 db fehér szirmú és 11 db bordó szirmú). A pénztárcához és a nesszeszerhez még 2-2 db kell.


Alap: fehér fonallal. varázskör vagy 6 láncszemet összekapcsolunk egy körré. 

1. sor: 3 lsz, 1 erp, 1 lsz, * 2 erp, 1 lsz* ezt ism., míg 6 láncszemív és 6db erp-csoportunk lesz. Összekötjük a kört.









2. sor: bordó fonallal. ksz (láncszemívben kezdünk) 3 lsz, 1 erp, lsz, 2 erp ugyanabba az ívbe, * 1 lsz, a következő ívbe 2 erp, 2 lsz, 2 erp* ism. ötször, az utolsó ívbe 1 erp és összekötjük a kört.











3. sor: bordó fonallal. ksz, a láncszemívbe 3 lsz, 6 erp, 1 lsz, * a következő ívbe: 7 erp, 1 lsz* ism. ötször, összekötjük a kört.













4. sor: fehér fonallal. 1 lsz, minden szembe fp, minden szirom között egy hosszú öltéssel fp a 2. sorba, ism., míg körbe érünk, összekötjük a kört.













5. sor: bordó fonallal, a hátsó szálba öltünk. 1 lsz, fp a köv. 2 szembe, * 3 fp a következő szembe, fp a következő 3 szembe* (az előző kör hosszú öltését kihagyjuk) , fp a következő 3 szembe*, ism. ötször. Összekötjük a kört, elvágjuk és elvezetjük a fonalat.





II. Összeillesztés



A táska mindkét oldalán virág-alakba rendezzük a hatszögeket: középre egy-egy fehér szirmú kerül, majd minden oldalához egy-egy bordó szirmú, kivéve a legalsót, amin osztozik a két oldal (ezt félbe hajtjuk és mindkét középen elhelyezkedő fehér szirmúhoz hozzáhorgoljuk). Hasonlóképpen járunk el a másik 2 db fehér szirmúval: a virág-forma két oldalán félbehajtva rögzítjük mindkét oldalon. A képen ez jól látszik.




Miután elrendeztük az egységeket, bordó fonallal, hp-kal horgoljuk össze őket méghozzá úgy, hogy színüket befelé fordítjuk és a hátsó két szálba öltünk. 


Ezzel a módszerrel hatszögek szélei besüllyednek, a virágszirmok pedig kidomborodnak.
A táska szegélyét körülhorgoljuk, hogy tompuljon a szögletessége:
Bordó fonallal, a virágalak jobb felső hatszögének sarkától indulva: minden szembe hp, a középső 3 szembe fp, majd hp. Két hatszög találkozásánál 2-2 erp-t összehorgolunk. Mellette újra fp, a következő hatszög sarkához közeledve hp. A felső hatszög vízszintes részén saroktól-sarokig: 6 hp, 3 fp, 6 hp. 
Majd fehér fonallal minden szembe fp.



III. Bélés készítése




Kiszabjuk a bélést a szaténselyemből (kb. 1 cm-t ráhagyva) kétszer, beszegjük a széleit és belevarrjuk a zsebet (szintén beszegve) az egyik bélésfél színére, majd színükkel befelé fordítva a béléseket összevarrjuk a két oldalukat és az aljukat.

Felül próbáljuk követni a hullámos széleket és mindenképpen szegjük is be, mielőtt belevarrjuk a cipzárat! Géppel először egy nagy hullámot varrtam csak mindkét oldalon, majd kézi varrással korrigáltam úgy, hogy a hullámokat kövesse a bélés és ne látszódjon ki a fehér horgolt szegély mögül. Bevált, hogy még egyet hajtottam a selymen a horgolt rész alá, így kapott egy kis tartást. (Ezen a képen még csak a géppel varrt, elnagyolt szegély látszik)




IV. A táskafülek rögzítés és díszítés




A táskafülek mérete dönti el, hová rögzítjük őket. Az én esetemben a hatszögek összeillesztését véve kezdőpontnak, a 2. szemtől kezdve 5 fp-t horgoltam, majd erre még 3 sort szintén fp-ből, vagyis összesen 4 sort készítettem, majd áthajtottam a táskafül karikáján 





és a fehér szegély belső oldalához rögzítettem ksz-szel. Természetesen ezt megismételjük még háromszor.

A szívemnek kedves kis masnival dobtam fel a fülek és a szegély találkozását. Ez egy egyszerű, de jó kis ötlet volt: 10 fp hosszú és 3 sor magas téglalapokat horgolunk (természetesen 4 db-ot), majd a horgolótű segítségével áthúzzuk őket a táskafüleket rögzítő függőleges téglalapokon.
Végül egy-egy kis rózsa alakú gombot is varrhatunk a középső fehér szirmú hatszögek közepére. 



V. Kiegészítők készítése: pénztárca és nesszeszer





Erről nem írok részletesen, mert nagyjából ugyanúgy készülnek, mint a táska. 2-2 hatszög szükséges hozzájuk, melyeket kiegészítünk néhány sorral, hogy illeszkedjenek a pénztárcazárakhoz. Én alul is kiegészítettem a sarkokat, hogy hangulatos, lekerekített formájúak legyenek. Ezt hamispálcákkal és félpálcákkal érhetjük el, szemmérték szerint. 







Ha elkészültünk a kiegészítésekkel, fehér szegéllyel dobjuk fel őket, melyek csak a tárcazárakig érnek. A nesszeszer és a pénztárca nem teljesen egyforma. Mivel a nesszeszer nagyobb, a pótolt sarkokat is fehér fonallal készítettem el. 


 A táskához hasonlóan bélést varrunk beléjük.
Végül vastag cérnával rávarrjuk a zárakat az anyagra.













Középre ide is kerülhetnek kis rózsás gombok. 




Végül egy kis extravagáns utolsó simítás: