2014. december 22., hétfő

A tuti mézeskalács recept már rég nem titok



             
 Ez a recept mindig beválik. És isteni finoooom!Nem lehet eleget sütni belőle. Én eleve dupla adagot szoktam, ez a mennyiség tölti ki a legnagyobb sütis dobozomat. Tavaly elkövettem azt a hibát, hogy három nappal szenteste előtt sütöttem meg, és mire eljött a Jézuska, új adagot kellett készítenem, mert addigra elfogyott az első! Így idén - egy tepsinyi kóstoló után - szigorúan elrejtettem a többit. 
A recept Horváth Ilona híres szakácskönyvéből való.

Hozzávalók:

  • 250 g méz
  • 500 g liszt
  • 100 g vaj/margarin
  • 100 g cukor
  • 1 tojás
  • 2 tojássárgája
  • 1 csapott kk. szódabikarbóna
  • ízlés szerint mézeskalács fűszerkeverék

Elkészítés:

A sütőt előmelegítjük 180 C fokra.
Felmelegítjük a mézet és feloldjuk benne a vajat. A többi hozzávalót is hozzáöntjük, összegyúrjuk, majd egy éjszakára hűtőbe tesszük.
Másnap reggel kivesszük, hogy kicsit felmelegedjen, mire délután nekilátunk.
Átgyúrjuk, majd kb. 3-4 mm vastagra kinyújtjuk és figurákat szúrunk ki belőle. Megkenjük tojássárgájás-tejföllel, sütőpapírra tesszük és  megsütjük (kb. 5-10 perc) Ne várjuk meg,míg elkezd barnulni, mert akkor túl száraz lesz! Ha kihűlt, cukormázzal díszítjük és hagyjuk megszáradni, mielőtt dobozba tesszük. 


Cukormáz: 1 tojásfehérjét keményre verünk és lassanként kb. 150 g porcukrot keverünk hozzá. 

A tésztából készíthetünk mézeskalács házikót is. Nálunk idén a névre szóló, szív alakú mézesek egyben "ültetőkártyákként" is fognak funkcionálni.




2014. december 16., kedd

A Piros, az Arany és a Sötét Zöld




   Hurrá! Végre elkészültem az idei ajtódíszeinkkel! Ez alkalommal - a mi ajtónkon legalábbis - nem szokványos alapanyagokból állítottam össze ezt a koszorút és nem is kimondottan a karácsony vagy más, az évszakból kiragadott momentumot jelenítettem meg rajta, hanem éppen ellenkezőleg: az összes téli eseményt próbáltam felsorakoztatni.


Szükséges anyagok, eszközök:



  • olló, ragasztó, szalagok,
  • koszorú alap (az enyém aranyszínűre festett szalmából van)
  • színes karton papír, vatta, 
  • dekorgumi (arany, csillámló, piros, bordó, sötét zöld, fehér)
  • kicsi, piros gömbök
  • piros selyem a masnihoz

   Az elkészítése roppant egyszerű, szerintem jól látható a képeken. A figurák dekorgumiból készültek és iskolai általános ragasztóval rögzítettem őket a koszorú alaphoz illetve a más színű részeket, a mikulás sapkán  a vattát is odaragasztja ez a típus. A kis piros gömbök zsinórját átfűztem a szalmaszálak közötti réseken és hátul összekötöttem őket. Most nem volt kedvem varrni, így a nagy masnihoz egyszerűen kartonpapírból vágtam vázat, ezt piros selyem téglalapba csomagoltam, hátul összeragasztottam a széleket, a közepét egy keskenyebb téglalappal szorítottam meg és hogy 3D legyen, kartondarabkát tömtem alá. A masni oldalait sem varrtam össze (persze Ti nyugodtan varrjátok! úgy szebb), hanem csak levágtam, mert tudtam, hogy úgysem látszódik.


És akkor a szimbolika: (persze ez esetleges, hogy mások is így értékelik-e)

A nagy piros masni egyértelműen az ajándékokra, meglepetésre emlékeztet.
A harang az ünnepre, az emelkedett hangulatra.
A hullócsillag a titokzatosságra, szentségre, elmélkedésre és megvilágosodásra,
A fenyő a csillaggal a karácsony ünnepére.
A mikulás sapka a Télapóra, illetve a fehér, vattából készült bajusz formájú szegély a Mikulás és Hercule Poirot bajuszára (egyik kedvenc regényhősöm ;-) )
A hóember a fehérségre, a téli játékokra. Nem megszokott, arany és csillogó viselete (gombok, orr, cilinder) a szilvesztert, a szórakozást, bulizást juttatja eszembe, a mellette elhelyezett piros gömbök pedig egyszerre a hógolyókat és a mulatságot, ünnepet.


   Terveztem még egy lelógó "Boldog Telet!" táblácskát is, de úgy érzem, már nem fér rá sehová sem. Azt hiszem, az előbb ismertetett figurák úgyis mindenkinek az eszébe juttatják a tél sokszínűségét, vidámságát vagy éppen ellenkezőleg: elegáns, csendes meghittségét. Azt hiszem, a tél mindenkinek mást jelent és néha minden évben változik az, hogy mit. Egy biztos: nálunk a tél nem az az unalmas, szürke és fagyott évszak, mint amilyennek mediterrán szemmel, messziről nézve első ránézésre tűnik. Tehát örüljünk együtt a télnek! :-)



2014. december 5., péntek

Karácsonyi kaspók

   Íme, egy végtelenül egyszerű, de hatását és hangulatát tekintve nagyszerű ötlet: öltöztessük karácsonyi ünneplőbe a jól látható helyeken lévő kaspóinkat is:


Utána

 Mindössze arany színű festék spray-re, széles piros szalagra és kis angyalka díszekre van szükségünk. Az elkészítés értelemszerű (ne felejtsük el megtisztítani a virágcserepet/kaspót!).


Előtte

2014. december 4., csütörtök

Fessünk üvegmatricát!



Ez egy egyszerű kreatív hobby technika, mellyel minden évszakban feldobhatjuk, felfrissíthetjük az otthonunkat. Az ablakokra ragasztott üvegmatricák szó szerint megszínesítik a hétköznapjainkat, emellett megfestésük jó kis közös program lehet a gyermekeinkkel.



Alapanyagok, eszközök


  • átlátszó műanyag fólia
  • kontúr festék
  • színező (kitöltő) festék
  • sablon







Elkészítés



Az elkészítés roppant egyszerű: választunk egy tetszőleges sablont, ráfektetünk egy átlátszó műanyag fóliát, kontúr festékkel átrajzoljuk s hagyjuk megszáradni (kb. 4 óra). 







Majd kiszínezzük a kitöltő festékkel.















Másnap, kb. 24 óra elteltével lehúzzuk a fóliáról és felragasztjuk a díszítendő felületre.













Tippek és trükkök



  • Nem lehet felcserélni a kontúr festéket a simával! A kontúr festéket nem lehet nélkülözni
  • A szín mindenhol érjen hozzá a kontúrhoz és legyen elég vastagon kenve (különben szétszakad, mikor levesszük a fóliáról).
  • Onnan lehet tudni, hogy eléggé megszáradt-e, hogy könnyen lejön a fóliáról, merevnek tűnik. Ha vakargatni kell, biztosan száradnia kell még.
  • Ne ragasszuk párásodó ablakra, mert az üvegmatricák vízoldhatóak és lefolynak tőle az ablakról.
  • Ne hagyjuk fent hónapokig az ablakokon, mert a napsütéstől ráéghet és nem fogjuk tudni leszedni többet, csak kés/sniccer, fémdörzsi és hajszárító segítségével.

  • Próbáljuk elhasználni a bontott festéket, mert idővel besűrűsödik, nehezen kezelhetővé válik, megszáradva pedig repedezik.
  • Sablont találhatunk interneten, újságokban, kifestőkben, de rajzolhatunk is.
  • Használat előtt ne rázzuk fel a festéket! Ha mégis buborékos lesz a kép, próbáljuk pl. fogpiszkáló hegyével kidurrantani vagy kiterelgetni belőle.
  • Fólia helyett használhatunk műanyag lapkákat vagy előre dombornyomott műanyag lapokat (ez tipikusan kisgyerekeknek való). A merevebb, üvegmatrica készítéshez gyártott fóliákat ki is vághatjuk a mintával együtt és dekorálhatunk vele.
  • Ha beszárad a festék, nem kell még kidobni, csak el kell távolítani a száraz réteget (ez nagyon könnyű, mert egészben kijön): levesszük a fejet, kitisztítjuk tűvel, a flakonból pedig pl. fogpiszkálóval húzzuk ki.
  • Ha nagyon tetszik egy-egy kép és jó minőségű festékkel lett készítve, miután levettük az üvegről, műanyag fóliába téve eltehetjük és egy év múlva újra használható (nem mindig).
  • Ez itt nem a reklám helye, de az a tapasztalatom (sok éve festek üvegmatricát), hogy a német és a francia festék a jó minőségű, könnyen kezelhető (a koreai pedig nem az).




2014. december 3., szerda

Adventi kosár

Igen, nem csal a szemed: ez itt egy kosárnyi adventi koszorú! :-) Saját találmány, de azért nem hiszem, hogy én találtam volna fel a spanyol viaszt. Mindenesetre nekem is kipattant a fejemből ez az ötlet.



Tisztában vagyok vele, hogy ez a koszorú nem hétköznapi, hagyományos értelemben nem is igazi koszorú, de szerintem a mai világban egy gyors és csinos megoldás valami régit egy új köntösben bemutatva.

 Az elkészítéshez szükséges:

  • 4 db gyertya
  • gyertya alátét
  • sok apró, egyforma díszecske
  • fenyőtobozok
  • fonott kosár
  • 4 cm széles piros szalag
  • műhó spray
  • tű, piros cérna
  • kis darab hungarocell




A legtöbb háztartásban - főleg ha lakik ott kreatív személy - megtalálhatóak ezek az alapanyagok.


Természetesen a színek és a formák
szabadon cserélgethetőek, nekem most ez a piros-fehér-ezüst kombináció tetszett meg. Mindössze annyit kell tenni, hogy elhelyezzük körben a fenyőtobozokat, középre kör alakúra vágott hungarocellt vagy hasonló anyagot teszünk, ezekre ültetjük a gyertyákat (lehetnek teamécsesek, de akár hosszúak is), a kosarat belül körbe béleljük szalaggal és a tobozok közötti hézagokat kitöltjük kis díszekkel. Majd lefújjuk az egészet műhóval. Végül kis masnikat készítünk és a kosár oldalára varrjuk, illetve én a gyertyák közé is fektettem egyet, hogy eltakarjam a hungarocellt.



És voilá! Ragasztás,ragasztó pisztoly, festék, koszorú alap nélkül, egyszerű, olcsó alapanyagokból, modern, hangulatos, elegáns adventi kosár készült. :-)


2014. november 30., vasárnap

Hogy még édesebb legyen a várakozás 2.: Textil dekupázsos adventi naptár

Ez is Praktikás ötlet.


Ez az eleje számkártyákkal

Ez a hátulja, ahonnan a finomságok kerülnek elő
Ez az eleje, ha elfogynak a számkártyák






Hogy még édesebb legyen a várakozás 1.: karácsonyfás adventi naptár

Itt egy nagy, kb. 100x70cm-es  adventi naptárat mutatok be. Az alapötlet Praktikás, így nincs jogom leírást is közölni az elkészítéséről.








Forrás: Praktika Magazin

Amerikai almás pite

 



   Ez egy egyszerű, de nagyszerű recept, aminek a tésztáját a neten találtam. Végre egy amerikai almás pite, amit nem kell hűtőben pihentetni, nem jeges vizet kell a tésztához adni, elég a tészta mennyisége ahhoz, hogy felül is teljesen befedjük vele, margarin is jó bele és még finom is. Ráadásul nagyon hamar kész van! 

   Tipp: Az egyik "nagy ötletem" az almás piték terén az, hogy miután meghámoztam és cikkekre vágtam az almát, nem lereszelem és elsütöm a levét, hanem gyümölcscentrifugában kipréselem belőle  (amit frissen meg is iszunk). Így a pürét nem kell megmelegíteni, sem lesütni, csak ízesíteni (cukorral vagy édesítőszerrel és fahéjjal) és emiatt azt sem kell megvárni, hogy kihűljön. 

Hozzávalók a tésztához:


  • 35 dkg liszt, 
  • 4 evőkanál porcukor, 
  • 1-2 cs. vaníliás cukor 
  • 20 dkg margarin ,
  • 4 evőkanál hideg vaj/margarin,
  • 4-6 evőkanál hideg víz 
  • 1 db tojássárgája + 2(-3) ek. tejföl a kenéshez

Hozzávalók a töltelékhez:

  • kb. 1 kg alma,
  • cukor/édesítőszer,
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • fahéj
  • vaníliás puding krémesre főzve (1 cs. pudingporból készítve) vagy búzadara

Elkészítés:


   A sütőt előmelegítjük 180 C fokra. Egy gyümölcstorta formát/piteformát megkenünk vajjal és megszórjuk liszttel.
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd két részre osztjuk (az egyik rész legyen egy kicsivel nagyobb a másiknál), körlap formára nyújtjuk kb. 0,3 cm vastagra (ez függ a forma méretétől). a nagyobbik lappal  kibéleljük a formát, az oldalát benyomkodjuk, hogy jellegzetesen bordás legyen a széle.
   Elkészítjük az almatölteléket. Ha nem gyümölcscentrifugával pürésítjük, akkor lereszeljük, majd elsütjük a levét, ízesítjük és hagyjuk kihűlni.





Rákenjük a pudingot (helyette megszórhatjuk búzadarával is), majd elsimítjuk rajta az almatölteléket. Ezután beborítjuk a másik tésztalappal és a két tésztalap széleit összenyomkodjuk, majd rányomkodjuk a pite szélére is.





Megkenjük a tojássárgája,tejföl és vaníliás cukor keverékével, villával megszurkáljuk. Aranybarnára sütjük (kb.40 perc).










Tálalhatjuk forrón, de akkor nehezebb szelni. Szórjuk meg porcukorral, úgy ínycsiklandóbban néz ki! ;-)




Az eredeti receptet, amit átalakítva mutattam be Nektek, itt találtam:
Forrás: www.tutireceptek.hu

2014. november 25., kedd

100% egészséges finomság: a sült alma


Egyszerű, de nagyszerű téli finomság, hagyományos hazai alapanyagokból, cukor nélkül, gyorsan. Kell ennél több?



Hozzávalók:

  • méz,
  • nagy almák,
  • dió, mogyoró, mandula,
  • aszalt szilva, mazsola,
  • fahéj, mézeskalács fűszerkeverék

Elkészítés:
Megmossuk az almákat, kb. 2 cm vastag "kalapot" (a tetején) vágunk le, belül üreget vágunk és kitisztítjuk. 
   Felaprítjuk a magvakat és az aszalt gyümölcsöket, valamint a friss almát, amit kivájtunk az előbb. Egy tálban megszórjuk fahéjjal és/vagy mézeskalács fűszerkeverékkel, majd mézzel locsoljuk és jól összekeverjük. 
   Megtöltjük az almákat, a kalapjukat visszatesszük és 180 Celsius fokra előmelegített sütőben kb. 15 percig sütjük.
Jó étvágyat!








2014. november 23., vasárnap

Eszterházy-torta

   A neten barangolva észrevettem,hogy nincs két egyforma Eszterházy torta! Most bemutatom az enyémet. Persze ennek a tortának is rengeteg változata kering a világhálón, nekem ez a recept volt szimpatikus és azt hiszem, jól választottam, mert az édesszájú, tortaimádó, rendszeresen cukrászdába járó ismerőseim egyöntetű véleménye az volt, hogy ilyen finom Eszterházy-t még sehol sem ettek. Tehát érdemes Nektek is kipróbálnotok! 


Hozzávalók:


A tésztához:

  • 10 tojásfehérje
  • 300 g kr.cukor
  • 350 g dió
  • csipet só

A krémhez:
  • 2 tk. brandy (én ezt elhagytam)
  • 3 ek. liszt
  • 2,5 dl tej
  • 2 cs. vaníliás cukor
  • 5 tojássárgája
  • 50 g cukor
  • 300 g vaj/margarin

A díszítéshez:

  • 100 g étcsoki
  • 50 g fehércsoki
  • darált dió

Elkészítés:



A diót sütőpapíros tepsire fektetjük, majd 160 fokos sütőben megpirítjuk, ezt követően finomra daráljuk. 

A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A vajat kivesszük a hűtőből.

Ezután a tojások fehérjéjét robotgéppel elkezdjük habbá verni. Amikor már habos, apránként hozzáadjuk a cukrot. A kész habhoz óvatosan hozzákeverjük a diót és egy csipet sót. A hab összetörése nélkül homogén krémmé keverjük. Mivel ebből lesz a fej, többféle méretű (10 cm, 16 cm, 24 cm átmérőjű), sütőpapírral bélelt tortaformába simítjuk a tésztát (kb. 0,5 cm vastagon) és kb. 15 percig sütjük. 
Ezalatt elkészítjük a krémet: a tejet a brandyvel egy forralóba öntjük, hozzáadjuk a cukrot, majd közepes lángon melegítjük. A tojások sárgáját a liszttel csomómentesen elkeverjük, óvatosan a tejhez adjuk, majd addig kevergetjük, amíg jól be nem sűrűsödik. Arra vigyázzunk, hogy fel ne forrjon! Amikor sűrű, félrehúzzuk és hagyjuk kihűlni. 
A vajat egy tálban felhabosítjuk, és hozzáadjuk a tojásos krémet, gépi habverővel alaposan kidolgozzuk.

Ezután összeállítjuk a tortát és feldíszítjük: az oldalát körül kenjük a maradék krémmel, majd darált diót tapasztunk rá. A tetejére rákenjük az olvasztott fehér csokit (lehet hozzá keverni kevés olajat is, így fényes lesz), majd az olvasztott étcsokit egy lecsípett sarkú nejlonzacskóba töltjük és mintát rajzolunk vele a torta tetejére, amit fogpiszkálóval húzunk ki.

Bár a díszítést még gyakorolni kell, az ízére nem volt panasz, sőt! :-)
Forrás: www.mindmegette.hu

2014. november 21., péntek

Nyári african flower-táskák





Nagyon szeretem ezt a mintát és igazán szép színű, jó minőségű fonalat találtam hozzá. Ebben a bejegyzésben két különböző méretű és -színű táskát mutatok be.
Az első nagyobb, az eredeti mintát a saját igényeimhez igazítva készítettem el. És még így is egy pénztárca és egy kicsi táskarendező fér csak bele! Pedig majdnem kétszer több hatszögből készült! A második bemutatott táska az eredeti mintát követi.
Igazából nem szeretnék senkit sem megkötni azzal, hogy leírom, én hogyan készítettem el a saját táskáimat. Mindenki az ízlése és igénye szerint alakítsa ki a sajátját!


Alapanyagok, eszközök:


  • megfelelő számú hatszög
  • bélés anyag (az enyém szaténselyem)
  • vatelin
  • cipzár
  • tű, olló, varrógép


Elkészítés:




Az első és legfontosabb: megtervezzük a táskát (méret és forma). Ehhez viszonyítva megfelelő mennyiségű hatszöget horgolunk + 4 db saroknégyzetet.

Az african flower hatszögek elkészítésének részletes menetét itt találod.










Ha elkészültünk ezekkel, összehorgoljuk őket és elkészítjük a bélést (zsebekkel, cipzárral), majd belevarrjuk. Én szeretem úgy varrni a bélést, hogy itt-ott egy kicsit kilóg. Végül pántot készítünk és egy óriási masnit, szintén a bélés anyagából. Nekem ezen a nyáron az óriási masni volt a kedvenc, vissza-visszatérő díszítőelemem.










Tipp: a pántba vatelint varrtam, mert eszméletlenül puhává teszi! A selyemmel együtt csodálatos az összhatás: selymesen sima és puha - szerintem mérhetetlenül nőies.



Ilyen, ha táskarendező vagy alkalmi kistáska
   
Itt látható a legombolható pánt a bevont gombokkal



A második táska az eredeti minta alapján készült. De ennek is van trükkje, amire nagyon büszke vagyok: a legombolható pántja!
Máris 3 in 1 táskánk van, hiszen használható nőies táskarendezőként, sikkes alkalmi táskaként valamint extravagáns hosszú pántos táskaként egyaránt. Ehhez mindössze két db, szaténnal bevont gombot kell felvarrnunk a táska két végére, a pántra pedig gomblyukakat vágni. (Minden más ugyanúgy készül, mint az előző táskánál.)  Szerintem nagyon izgalmas ez a felül kiemelkedő bélés! Igazán egyedivé és elegánssá teszi.
Végezetül annyit tennék hozzá, hogy elég sok időt vesz igénybe egy ilyen táska elkészítése. Emellett az eredeti nagyon kicsi, tényleg csak alkalmi táskának jó.



Ilyen, ha válltáska

Ez itt az eredeti angol nyelvű minta:

Forrás: www.craftpassion.com