2015. június 25., csütörtök

A szülinapi zsúrok sztárja: Minnie egér pinata




Pinata-t készíteni ugyanolyan izgalmas volt számomra, mint a gyerekek számára szétverni. Sőt, még a felnőtteket is elbűvölte a látványa, óriási feltűnést keltett és jóleső érdeklődést váltott ki, korosztálytól függetlenül. Az első meglepetés után engem leptek meg a kíváncsiskodók azzal a véleményükkel, hogy olyan szép, kár szétverni. Még a kislányom is sajnálta. De hát a pinata-nak ez a sorsa: napokig készül, óriási sikert arat, majd vidám móka közben megsemmisül. Az enyémnek volt utóélete is: a gyerekek végigpróbálták, hogyan áll a nyakukon egy Minnie egér fej :-). Igazán elégedett lehetek az eredménnyel, hiszen a szülinapi zsúrunk a pinata-nak is köszönhetően lett felülmúlhatatlan élmény. Emellett ovis-korú gyerekek boldogan segítenek az elkészítésben, így klassz közös program is lehet.



Alapanyagok, eszközök:


  • krepp papír (pink, fekete, krémszínű), fehér szalvéta
  • A3-as fehér papír, 2 db A4-es fekete kétoldalú karton
  • újságpapír
  • 50 cm-es átmérőjű, gömb alakú lufi
  • liszt, víz
  • 2 m organza szalag
  • papírvágó szerkezet/olló, ár/zsákvarrótű
  • hobby ragasztó
  • 2 db csipesz, madzag, kampó
  • fekete és piros filctoll
  • tűzőgép, éles-hegyes kés/sniccer
  • apró, egyenként csomagolt finomságok 



Elkészítés:



Kb. 4 cm széles újságpapír csíkokat vágunk (ollóval vagy papírvágó szerkezettel).
Felfújjuk a lufit és elkötjük a száját.








Ragasztóanyagot (csirízt) keverünk egy nagy tálban: 1 bögre lisztet keverünk el csomómentesen 4,5 bögre vízben.
Pár másodpercre beáztatjuk az újságpapírcsíkokat a csirízben (éppen csak nedvesedjen át), majd a felesleget az ujjainkkal végigsimítva lehúzzuk.



Csíkonként bevonjuk a lufit úgy, hogy a szomszédos szélek kicsit fedjék egymást. Kampóra akasztva hagyjuk jól megszáradni. Ezt még egyszer megismételjük, de ekkor a csíkok merőlegesen kerülnek az előző réteg fölé (keresztezik egymást).









Míg szárad a gömb, füleket készítünk. Az arányokat figyelembe véve számomra épp megfelelt egy levestányér mérete, így ezt rajzoltam körül fehér ceruzával a fekete kartonon, alul a képen látható módon lábat hagyva.





Ezután kivágjuk, majd a téglalap alakú lábat kb. centinként be is vagdossuk és felváltva egyet előre, egyet hátra hajtunk. Természetesen még egy fület készítünk.








Miután megszáradt a gömb, hobby ragasztóval felragasztjuk rá a füleket és bevonjuk még egy réteg újságpapírral az egészet (szintén merőlegesen az előző rétegre). Már alakul a Mickey egér fej :-). 
Felakasztva hagyjuk megszáradni. Ha a fülek eldőlnek, érdemes felcsíptetni őket. Nem kell aggódni, mert ha megszárad, meg is keményedik és szépen állni fog, mint az enyém :-)
Végül egy utolsó újságpapír réteggel vonjuk be, újfent keresztben az alatta lévővel.






Megrajzoljuk a Minnie egér fejét egy A3-as lapra. Ha nem tudjuk, kereshetünk neten is képet és felnagyítva kinyomtathatjuk. Ezután kivágjuk a szemeket, a szájat és az orrot, majd egy ugyanekkora fej-körvonalat is rajzolunk és szintén kivágjuk. Erre az alapra fogjuk ráragasztani a krém színű kreppszalagokat és az arcrészeket. 

Tipp: az enyém szerintem lehetett volna nagyobb is, így azt javaslom, Ti eleve nagyobb arcot készítsetek, mint én (nagyobb legyen a krém szín aránya a fekete alapnál).


Ha megszáradt az újságpapír és jól megkeményedett, kilyukasztjuk a lufit, megvárjuk, míg leereszt és kihúzzuk a papírgömbből. 
Kijelöljük az akasztó helyét és egy hegyes tárgy segítségével kilyukasztjuk, majd átfűzzük a hosszú organza szalagot rajtuk, belül pedig megcsomózzuk a végüket, hogy ne csúszhassanak ki.





Hátul, a két fül között kis ajtót vágunk a fejre és ezen keresztül megtöltjük apró finomságokkal, meglepetésekkel.









A fekete és krém színű krepp-tekercseket 3-4 cm széles gurigákra daraboljuk, széttekerjük őket, kb. 20 cm hosszú csíkokra hajtogatjuk és így vagdaljuk be félig ujjnyi széles lábacskákra. Az én pinata-mra kb. 2 tekercs fekete krepp tekercs elég volt, krém színűből jóval kevesebbre volt szükség.





Mielőtt elkezdjük feketével bevonni, elkészítjük a fejet: a fehér lapból kivágott fejre hobby ragasztóval felragasztjuk a krém színű csíkokat. Mindig alulról felfelé haladunk, a keskeny ragasztó csíkot éppen a krepp-csík fölött húzzuk, és úgy illesztjük rá a krepp-csíkot, hogy eltakarja a nem-bevagdosott szélét, a bevagdosott részek pedig kilógnak alóla. Körülvágjuk az alapot, a lelógó lábacskákat eltávolítva. Ezután felragasztjuk az arcot a gömbre. Egyből ráragaszthatjuk az arcrészeket is (szemek, száj, orr) és felrajzolhatjuk a hosszú szempillákat, de én ezzel az utolsó pillanatig vártam, hogy lássam a megfelelő elosztást, hiszen ezen múlik, hogy az egerünk eléggé hasonlítani fog-e az eredetijéhez vagy lesüt róla, hogy otthoni munka.

A fekete csíkokat is alulról-felfelé ragasztjuk fel a fentebb leírt és a képen látható módon. Törekedjünk rá, hogy mindenhol elfedje az újságpapírt és amennyire lehet,vízszintesen helyezzük fel körös-körül, mert nagyon látszik, ha nem szép sorban fedik be a gömböt. Az arc-részt természetesen kihagyjuk, mellette vágjuk le a felesleges fekete csíkokat úgy, hogy nem marad rés a krém és a fekete krepp között.







A fülek széleit a képen látható módon bevonjuk, majd vízszintesen folytatjuk a krepp-csíkozást a fenti módon.













Amennyiben a nedvességtől újra dőlni kezdenek a fülek, felcsíptetve hagyjuk megszáradni.

















Míg szárad, elkészítjük a masnit: a pink krepp-papírból széles téglalapot vágunk, hobby ragasztóval fehér szalvéta korongokkal pettyezzük, kettévágjuk és egyik végén ráncolva összetűzzük.
Vágunk egy hosszú és keskenyebb téglalapot és azt is bepettyezzük.
A két fél masnit egymáshoz t
űzzük és a hosszú, keskeny téglalappal körültekerjük, majd eligazgatjuk és rögzítjük.
Végül felragasztjuk a szemeket, az orrot és a szájat, fekete filctollal szempillákat rajzolunk és felragasztjuk a fülek közé a masnit is. 
Készen van a pinata-nk! :-)







Forrás: https://myeverydaywhimsy.wordpress.com/2012/08/06/mickey-and-minnie-mouse-pinata/
http://www.marthastewart.com/271560/making-a-pinata




A pinata ütője



Amennyiben nem egyszerűen seprűnyéllel akarjuk szétveretni a pinata-t vagy túl sok a gyermek, érdemes egy egyszerű, de csinos ütőt is készíteni hozzá.


Alapanyagok, eszközök:


  • 3 db erős papírtörlő-csonk (papírhenger)
  • rózsaszín és pink krepp papír
  • hobby agasztó
  • olló
  • régi (gyermek) harisnya
  • széles ragasztószalag, A4-es lap


Elkészítés:




A gyermekharisnya egyik szárát gombóc alakúra töltjük meg önmagával, a másik szárát pedig végig húzzuk a cső belsejében és alul felhajtjuk. Nekem véletlenül nem egyforma átmérőjűek voltak a hengereim, így könnyen bele tudtam dugni a következőt és jó erősen rá is szorult (ld. nyíllal jelzett, bekarikázott rész!). 
A harmadik hengerem viszont ugyanolyan vastag volt, mint a felső szomszédja, így a tetejét összenyomorgattam és így dugtam bele a másikba. Nem lett olyan stabil, mint az első páros, ezért megerősítettem: a képen látható módon fehér papírt ragasztottam a kapcsolódási pontra. 
Bevontam az egészet pink krepp-papírral.
Gallérokkal díszítettem és hagytam megszáradni. Az alsó harmad még így sem lett elég erős, ezért utólag körültekertem széles, átlátszó ragasztószalaggal.




A pinata elég erős lett, az ütő elég tompa ahhoz, hogy 8 ovis gyermek negyed óráig eljátsszon vele. Végül nem berepedt a pinata, hanem kiszakadt belőle a szalag. Persze leesett a földre, a gyerekek pedig rászabadultak, feltépték és kipakolták, majd azzal játszottak, hogy egymás fejére tették az egérfejet. 
A tanulság: nem szükséges a 4 réteg újságpapír vagy az arc külön megerősítése azzal, hogy nyomtatópapírra ragasztjuk fel, és nem kell aggódni, a felfüggesztés is sokáig megállja a helyét. Gyengíthetjük a pinata-t, ha csak 3 réteg újságpapírból készül vagy erősíthetjük az ütőt azzal, hogy nem pamutharisnyát teszünk a végére. De én elégedett vagyok az eredménnyel, bár nem hogy nem készítettem még ezelőtt pinata-t, de élőben sem láttam még soha. Csakúgy, mint a többi leírásomat, ezt is bátran kipróbálhatjátok, nem fogtok csődöt mondani vele.



2015. június 23., kedd

Emeletes sütiállvány




Ezzel a bejegyzéssel ősz óta adós vagyok. Most újra előkerült ez a tortaállvány egy újabb Minnie-egér torta sütése alkalmából. Volt rá időm, így magam felé is törlesztettem egy tartozást és kijavítottam az őszi hibákat rajta. Sajnos nem lett tökéletesen vízszintes a ragasztó nedvessége miatt, de ez nem feltűnő, mert a torta súlya és főként az ínycsiklandó látvány elfedi a hibákat :-) Külföldön nagy divat ilyen állványokon felszolgálni a sütiket és remélem, itthon is meghonosodik. Addig ugyanis nem nagyon lehet venni, csak szintén papírból, és minőségüket tekintve nagyjából egy-kétszer használhatóak (ahhoz képest pedig elég drágák), bár szép nyomtatott egerek és királylányok vannak rajtuk... Igaz, hogy azok könnyen tárolhatóak, mivel szétszedhetőek lapjaikra, de az enyém meg pompásan fest :-) , tisztítható és évekig használható. Nem véletlenül használtam a "pompás" szót: szándékosan túldíszítettem az állványt, mert kislányok szemének ez az elragadó masni-és rózsaszín mennyiség :-).

Alapanyagok, eszközök:



  • vastag (kb. 1 cm), kerek tortaalátét 3 különböző átmérőben
  • fekete, rózsaszín és fehér vékony kartonlapok
  • folyékony papírragasztó
  • iskolai füzetborító (átlátszó és minta nélküli öntapadó fólia)
  • olló
  • szalagok többféle méretben (+ 2 db nagy gyöngy vagy hasonló)
  • 3 db egyforma kemény és széles papírhenger (én dohánytartó dobozokat használtam erre)




Elkészítés:




Az egyik hengert elharmadoljuk, ezekből lesznek az állvány lábai. Az enyém annyira kemény volt, hogy csak fűrésszel lehetett elvágni. 
Bevonjuk fekete kartonnal, méghozzá a képen látható módon: a henger magasságánál kétszer akkora papírt számolunk és kb. 1 cm-ként bevagdossuk, majd minden másodikat a henger belsejébe ragasztjuk.
Körülrajzoljuk a rózsaszín kartonon a legnagyobb tortaalátétet és a három hengert (a súlypontot figyelembe véve helyezzük el őket), majd kivágjuk.




A hengereken túlnyúló lábacskákat - a rózsaszín kartonon vágott lyukakat figyelembe véve- felragasztjuk a tortaalátétre, majd rájuk borítjuk a rózsaszín kartont és odaragasztjuk. A lábak másik oldalát a kivágott körlapokkal fedjük be.

A tortaalátét felső oldalára egy hengert ragasztunk, de ezen a hengeren a fekete karton mindkét oldalon nyúljon túl, és ugyanúgy vagdossuk be ujjnyira, mint az előzőeket! Egyelőre csak az egyik végét ragasztjuk fel az alap alátét tetejére, majd az alátétet bevonjuk fehér kartonnal.




Tipp: a tortaalátétek fehér kartonborítását érdemes bevonni átlátszó öntapadós fóliával, hogy később majd mosható legyen nedves szivaccsal. Itt se felejtsünk el lyukat hagyni a hengernek!



Körül tekerjük a fekete oszlopot vékony szaténszalaggal és helyenként oda is ragasztjuk. Ahol összeér a két vége a többi részével, szép masnival eltakarjuk.







Innentől kezdve a módszer ismétlődik, míg végül felragasztjuk a legfelső emeletet is. Az enyémek meghajlottak kicsit, mert a ragasztó benedvesítette a kartonokat és a fedőfólia nem engedte gyorsan száradni. Ha sikerült volna 3 különböző átmérőjű, de 1 cm vastagságú tortaalátétet vennem, nem történt volna ez.










Éppen, mivel nem elég vastagok a tortaalátéteim, nem lehetett stabilan felragasztani rájuk a széles szaténszalagokat. Ezért ezeket először a szalagoknál kétszer magasabb kartoncsíkokra ragasztottam fel. A kartonok alsó felét bevagdostam és minden másodikat levágtam. Ezekkel a lábacskákkal rögzítettem az alátétek aljához a szalagokat, így olyan alacsony peremet kaptam, hogy a sütik nem esnek le szállítás közben, de könnyen ki lehet venni őket. Természetesen akinek 1 cm vastagok az alátétei, nem szükséges még kartonra is ragasztania a szalagokat, elég az alátét szélére.



Ha áll az állvány és rajta vannak a szaténszalagok, elkezdünk masnikat gyártani. Én a középső szintre készítettem egy egyedit is, a többi egyszerű, de kétféle árnyalatú rózsaszín organzából van. Minden szinten minden negyed részre jut egy. Az alsó és a felső szinten világos rózsaszínek a masnik, a középsőn sötétek. Minden negyedben egymás felett helyezkednek el.













Amint látjátok, a tortaállvány felkészült a különleges Minnie-egér torta és muffin-ok fogadására.



 

Sütinyalóka-állvány




A sütinyalóka készítése minden kisgyermek számára remek móka. Lehet ovi utáni délutáni program, de egy gyerekzsúrt is feldobhatunk vele. Az ügyes és türelmes kis kezek pikk-pakk összegyúrják a golyókat, lelkesen mártogatják az olvadt csokiba és hempergetik színes szórócukorba. Az elkészítés ugyanolyan örömet okoz nekik, mint a kóstolgatás és az elfogyasztás.
Mivel ezek különleges sütikék, a tartójuk is speciális: a pálcákat bele kell szúrni valamibe, amin biztonságosan megállnak a nyalókák, nehéz fejük, hosszú "lábuk" ellenére. Ha vásárolni szeretnénk ilyen állványt, nincs könnyű dolgunk: drágák és nincs nagy választék. Viszonylag hamar és olcsón készíthetünk otthon is, csak egy kis ötlet kell hozzá.



Alapanyagok, eszközök:


  • 3-5 cm vastag hungarocell lap
  • kavicsok
  • színes, mintás kartonok, A3-as fehér lap
  • átlátszó, öntapadó füzetborító
  • hobby ragasztó (nem technocol!!! mert az elolvasztja a hungarocellt)
  • olló, éles nagy kés
  • szaténszalagok, organza (szalag vagy tekercs)
  • gombostű
  • ár vagy valami nagyon hegyes eszköz, csillagcsavarhúzó



Elkészítés:




Kétféle átmérőjű körlapot vágunk ki a hungarocell lapból egy éles, nagy késsel. (Én két különböző tortaformát használtam mintának.)











Az alsó, nagyobb kör belsejét kiskanállal kivájjuk, ügyelve, hogy a felső körlap alatt maradjon még kb. 2 cm-nyi szél, tehát nem lóg ki alóla a mélyedés. És vigyázzunk arra is, hogy lehetőleg ne lyukadjon ki az alsó kör alja!
Tipp: ha mégis így járnánk, egy kaviccsal el lehet torlaszolni a lyukat és az alsó kartonborítás megvédi majd attól, hogy kipotyogjon a többi kavics.





Megtöltjük kavicsokkal, ezek lesznek a súlyok, melyek nem engedik majd, hogy elboruljon az állvány, amikor a gyerekek innen-onnan elveszik a nyalókákat. 









Elkészítjük a díszes borítást: egy A3-as papírlapból kivágunk az alsó körnek megfelelő kört. Ennek a közepén körül rajzoljuk a felső kört. A színes kartonon is körül rajzoljuk először a nagyobb, majd a közepén a kisebb kört és kivágjuk őket. A külső, mintás körívet a fehér lapra ragasztjuk, majd beragasztózzuk az alsó hungarocellt, úgy, hogy a szaténszalagot is ráhajtjuk körben. Erre helyezzük a hozzá
készített  papírkört. Jól rányomkodjuk. 






Ezután a felső kört vonjuk be a színes kartonlappal és a szalaggal, majd ráragasztjuk az alsóra. 
Prés alatt hagyjuk száradni. Ha nem szárad elég gyorsan, pár óra múlva már levehető róla a súly. Vigyázzunk, hogy olyan súlyt használjunk, ami nem hagy nyomot sem a mintás papíron, sem a hungarocellt nem nyomja össze!







Tipp: ha szeretnénk, hogy az állványunkat megfordítva tortaállványnak is használható legyen, akkor az alját is bevonjuk erős, színes kartonnal. Ebben az esetben a masnikat nem felragasztjuk, hanem gombostűvel szúrjuk rá, hogy az állvány felhasználása szerint fordíthatóak legyenek.





Ezután körös-körül masnikkal díszítjük. Ha megszáradt a ragasztó, a nyalóka pálcikák átmérőjének megfelelő lyukakat szúrunk (megfelelő távolságban és elosztásban, figyelembe véve a sütinyalókák praktikus elhelyezhetőségét) csillagcsavarhúzóval a hungarocell lapokba, majd átlátszó, öntapadó fóliával vonjuk be őket, hogy nedves szivaccsal tisztítható legyen. Végül újra át kell szúrni a pálcák helyét, de ezt már csak a csavarhúzónál hegyesebb eszközzel lehet megtenni.



+ 1 recept:

Sütinyalóka babapiskótából, sütés nélkül


Hozzávalók:

  • 300 g babapiskóta (darált vagy reszelt)
  • 25 dkg mascarpone
  • 2 ek porcukor (ízlés szerint)
  • 10 ml vanília aroma (ízlés szerint)
  • 10 dkg csokoládé (olvasztott )
  • 10 dkg tortabevonó
  • 2 ek színes szórócukorka





Elkészítés:


A mascarponét összekeverjük a cukorral, a vanília aromával és az olvasztott csokival.
A babapiskóta-darát szépen elkeverjük a krémben. Formázható masszát kapunk, de ha mégsem, akkor adunk még hozzá piskótát.
Mélyhűtőbe tesszük és kb. 1 óra múlva kivesszük, golyókat formálunk belőle. 






A nyalókapálcikákat olvasztott csokiba mártjuk és felszúrjuk rájuk a golyókat. Fejjel lefelé állítjuk a tányérra és hűtőben hagyjuk megdermedni a csokit. Ennek köszönhetően nem fognak lecsúszni a pálcikákról.
Ezután bevonjuk csokival és szórócukorral díszítjük. Felhasználásig hűtőben tároljuk.



Tipp: ha gyerekzsúrra szánjuk és véletlenül van csokiszökőkutunk is, a bevonás remek móka lesz a kisgyermekek számára: kedvük szerint mártogathatják az olvasztott csokiba, majd ízlésük szerint díszítgethetik a különféle szórócukrokkal.


Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/babapiskotas-cake-pop#comment-303088