2014. november 13., csütörtök

Vidám horgolt szőnyeg


A végeredményt feldobja a középső nagy, csíkos körlap

  Ennek a szőnyegnek az elkészítéséhez inkább ötlet kell, mint gyakorlat. Aki ismeri a horgolás alapjait (mintaolvasás, láncszem, egyráhajtásos pálca, színváltás), annak menni fog, mint a karikacsapás! A szőnyeg mintájának külön előnye, hogy mivel körlapokból áll, ezeket tetszőlegesen, a helyiség alakjához igazítva lehet összeilleszteni.
   Bármilyen minőségű és színű fonalat felhasználhatunk hozzá, a lényeg, hogy vastag és strapabíró legyen. Ebből a szempontból az enyém nem volt okos választás: a zsenília nagyon érzékeny anyag, könnyen bomlik és nyúlik, viszont nagyon-nagyon puha.Tehát horgolunk tetszőleges mennyiségű és méretű körlapot, az aljára csúszásgátló szőnyegalátét varrunk, majd ezeket a számunkra megfelelő alakzatban összehorgoljuk. Ennyi az egész :-)

Tipp: bár a minta alapján 13 db egyráhajtásos pálcával kezdünk (ill. 12 db erhp és 2 szemből álló magasítás), ez így nem lesz jó. 12 db kell ahhoz, hogy a kör szépen simuljon és szimmetrikus legyen. Röviden tehát: készítünk egy 12 erhp-ból álló varázskört, majd minden sort arányosan ezzel a 12 db-bal bővítünk. 

Leírás:
1. kör: varázskör 12 erhp (12 erhp)
2.kör: 2 lsz magasítás után minden erhp-ba 2 erhp (24 erhp)
3.kör: 2 lsz *1 erhp 2 erhp* a sor végéig ismételve, majd összekötjük a kört (36 erhp)
4.kör: 2 lsz *1 erhp 1 erhp 2 erhp* a sor végéig ismételve, majd összekötjük a kört (48 erhp)
5- kör: minden körben 12db erhp-val bővítünk, köztük 1 erhp, míg elkészül a kívánt átmérő

Rövidítések:
erhp: egyráhajtásos pálca
lsz: láncszem
db: darab (ezt csak a félre nem értés kedvéért írom)

Az egységek: kisebb-nagyobb különféle színű körlapok


A minta

Tipp2: nagyobb, a padlón álló dísznövények alá is tehetünk 1-3 körlapot, így harmonizálni fog a szőnyeggel, karcolás nélkül tologatható a cserép és az esetleg kicsorduló öntözővizet is felszívja, védve és díszítve ezzel a padlót.

1 megjegyzés: